Linja-autoaikataulut

Tällä sivulla mainitut linjat ovat voimassa koulujen kevätlukukauden 2022 loppuun saakka. Tarkista aina ajantasainen tieto liikennöitsijältä tai reittihausta, koska koronan takia muutoksia voi tulla - reittihaku

 

Aikataulusivun sisältö:

Taulukkoihin on koottu julkinen liikenne Matkahuolto.fi:n tiedoista. Voit myös katsoa bussin päiväkohtaisen tilanteen täältä. Linja-autossa on tunnelmaa! Erillisenä palveluna ajetaan tiistaista torstaihin myös Iltakyytiä. Lue Iltakyydistä lisää täällä

 

Lestijokilaakso ja Kokkola

 

Lestijärvi - Toholampi - Kannus/Ullava - Himanka/Kälviä - Kokkola

  Koulp Koulp M-P Koulp Koulp Koulp M-P Koulp M-P+
Yli-Lesti | | | 7.20 | | | | |
Lestijärvi | |   7.30 | | | | |
Toholampi | 6.45 7.30 8.25 7.25 7.30 13.45 | 15.40
Kannus 6.15 7.10 7.50 | | 8.05 14.10 14.20 16.05
Ullava | | | | 8.10 | | | |
Himanka 6.40 | | | | | | 14.45 |
Lohtaja 6.50 | | | | | | 14.55 |
Kälviä | 7.35 8.10 | 8.40 8.30 14.25 | 16.20
Kokkola 7.35 7.55 8.45 | 9.05 8.55 14.50 15.40 16.50
Liikennöitsijä Pohjolan Matka Pohjolan Matka Liikenne Huovari Pohjolan Matka Liikenne Huovari Pohjolan Matka Liikenne Huovari Pohjolan Matka Liikenne Huovari

 

Nivala - Sievi - Kannus - Kokkola 

  M-P
Nivala 15.20
Sievi kk. 15.40
Eskola th 15.50
Kannus 16.10
Kälviä vt 28 16.30
Kokkola 16.50
Liikennöitsijä Pohjolan Matka

 

Kokkola - Kälviä/Himanka - Kannus/Ullava - Toholampi - Lestijärvi

  Koulp M-P Koulp Koulp Koulp Koulp Koulp Koulp M-P Koulp M-P+
Kokkola | 11.35 12.10 | 13.15 | 14.15 14.20 15.15 16.05 17.00
Kälviä | 11.55 | | 13.35 | 14.35 14.35 15.40 16.25 17.20
Lohtaja 7.20 | 12.55 13.10 | | | | | | |
Himanka | | 13.05 | | | | | | | |
Ullava | | | | 14.05 | | 15.10 | 16.55 |
Kannus 7.55 12.25 13.40 14.10 | | 14.55 | 16.00 | 17.45
Eskola | | | | | | 15.15 | | | |
Toholampi | 12.45 | | 15.00 15.15 15.40 | 16.25 | 18.10
Lestijärvi | | | | | 15.50 | | | | |
Yli-Lesti | | | | | 16.00 | | | | |
Liikennöitsijä Liikenne Huovari Liikenne Huovari Pohjolan Matka Liikenne Huovari Liikenne Huovari Pohjolan Matka Pohjolan Matka Dahl-Linjaliikenne Liikenne Huovari Pohjolan Matka Liikenne Huovari

 

Kokkola - Kannus - Ylivieska - Nivala

  M-P
Kokkola 12.30
Kälviä vt 28 12.50
Kannus 13.10
Sievi as th 13.25
Ylivieska 13.40
Nivala 14.20
Liikennöitsijä Pohjolan Matka

 

Perhonjokilaakso ja Kokkola

 

Perho - Halsua - Veteli - Kaustinen - Kokkola

  Koulp Koulp M-P Koulp Koulp M, Ti, To, P Koulp M-P
Perho | | | | | 15.45 16.05 19.05
Halsua | 7.30 | | | | 17.05 |
Räyrinki 6.20 | 8.25 12.15 14.30 | | |
Veteli 6.35 | 8.40 12.35 14.50 16.20 | |
Kaustinen 6.50 8.20 8.55 12.45 15.05 16.35 | 19.50
Alaveteli th 7.15 | 9.20 13.05 15.40 16.55 | |
Kokkola 7.45 | 9.45 13.30 16.05 17.15 | 20.35
Liikennöitsijä O. A. Aho Oy O. A. Aho Oy O. A. Aho Oy O. A. Aho Oy O. A. Aho Oy Orajärven Bussit Salminen OnniBus


Kokkola - Kaustinen - Veteli - Halsua - Perho

  Koulp Koulp M-L S Koulp P, SS M-P Koulp Koulp M, Ti, To, P
Kokkola | | 8.40 11.40 12.00 13.45 13.45 15.10 16.15 18.30
Alaveteli th | | | | | 14.00 14.05 | 16.30 18.45
Kaustinen | 8.20 9.20 12.20 12.45 14.25 14.30 16.00 16.55 19.10
Veteli | 8.35 | | 13.00 14.50 14.45 16.15 17.10 19.15 (vt)
Räyrinki | 8.50 | | 13.20 15.00 15.00 16.30 17.25 |
Halsua 7.40 | | | | | | | | |
Perho 8.50 | 10.00 13.00 | | | | | 19.55
Liikennöitsijä Salminen O. A. Aho Oy OnniBus OnniBus O. A. Aho Oy O. A. Aho Oy O. A. Aho Oy O. A. Aho Oy O. A. Aho Oy Orajärven Bussit

 

 

Helsinki, Jyväskylä, Oulu ja Tampere

 

Kokkola - Kaustinen - Veteli - Perho - Jyväskylä - Helsinki

  M, Ti, To, P M-L S
Kokkola 18.30 8.40 11.40
Kaustinen 19.05 9.20 12.20
Veteli 19.10 (vt) | |
Perho 19.45 10.00 13.00
Kyyjärvi 20.00 10.20 13.20
Saarijärvi 20.40 11.00 14.00
Jyväskylä 21.35 12.00 15.00
Helsinki | 15.50 18.50
Liikennöitsijä Orajärven Bussit OnniBus OnniBus

 

Kokkola - Kaustinen - Perho - Jyväskylä - Tampere

  S M-L
Kokkola 11.40 8.40
Kaustinen 12.20 9.20
Perho 13.00 10.00
Kyyjärvi 13.20 10.20
Saarijärvi 14.00 11.00
Jyväskylä 15.00 12.00 (v)
Tampere 17.20 16.20
Liikennöitsijä OnniBus OnniBus

 

Kokkola - Kaustinen - Veteli - Alavus - Virrat - Tampere

  P, SS
Kokkola 13.45
Kaustinen 14.25
Veteli 14.50
Vimpeli 15.25
Kuortane 16.20
Alavus 16.45
Virrat 17.15
Orivesi 18.20
Tampere 19.10
Liikennöitsijä O. A. Aho Oy

 

Helsinki - Jyväskylä - Perho - Kaustinen - Kokkola

  L M-P M-To P, S
Helsinki 10.25 | 13.25 14.25
Jyväskylä 13.55 13.10 16.55 17.55
Saarijärvi 15.10 14.10 18.10 19.10
Kyyjärvi 15.50 15.20 18.50 19.50
Perho 16.05 15.45 19.05 20.05
Veteli | 16.20 | |
Kaustinen 16.50 16.35 19.50 20.50
Kokkola 17.35 17.15 20.35 21.35
Liikennöitsijä OnniBus Orajärven Bussit OnniBus OnniBus

 

Tampere - Virrat - Alavus - Veteli - Kaustinen

  P, SS
Tampere 20.00
Orivesi 20.40
Virrat 21.40
Alavus 22.10
Kuortane 22.35
Vimpeli 23.20
Veteli 23.55
Kaustinen 0.05
Liikennöitsijä O. A. Aho Oy

 

Oulu - Raahe - Kokkola - Kaustinen - Perho - Jyväskylä

  Koulp M-To Koulp P-L
Oulu 16.15 16.15
Raahe 17.15 17.15
Kalajoki 18.10 18.10
Himanka 18.45 18.45
Kokkola 19.25 19.25
Alaveteli th 20.15 20.15
Kaustinen 20.40 20.40
Veteli 20:45 (vt) |
Perho 21.25 |
Kyyjärvi 21.45 |
Saarijärvi 22.25 |
Jyväskylä 23.30 |
Liikennöitsijä Useita Pohjolan Matka

 

Tampere - Jyväskylä - Perho - Kaustinen - Kokkola

  L M-To
Tampere 9.35 12.35
Jyväskylä 11:50 (v) 14:50 (v)
Saarijärvi 15.10 18.10
Kyyjärvi 15.50 18.50
Perho 16.05 19.05
Kaustinen 16.50 19.50
Kokkola 17.35 20.35
Liikennöitsijä OnniBus OnniBus

 

Aikataulumerkkien selitykset

M = Maanantaisin
Ti = Tiistaisin
K = Keskiviikkoisin
To = Torstaisin
P = Perjantaisin
L = Lauantaisin
S = Sunnuntaisin
SS = Sunnuntaisin, mutta peräkkäin sattuvina pyhäpäivinä vain viimeisimpänä
Koulp = Koulupäivisin
+ =  Kouluvuoden aikana 3.6.2022 saakka
+++ =  Koulujen loma-aikoina
x = Pysähtyy tarvittaessa ilman tarkkaa aikataulua
| = Ei pysähdy kyseisellä paikalla
Vt = Pysähtyy vain valtatien varressa
V = Vaihto